بلاگ

دی جی دوربين

داشتم به اين دوربين هاي عكاسي ديجيتال كه هر روز پيشرفته تر مي شوند فكر مي كردم. احساسم اين بود كه اين دوربينها را براي آدمها منگول درست كرده اند. در راهنماي اين دسته از دوربين ها نوشته شده است سوژه را پيدا كنيد و فقط دگمه شاتر را فشار دهيد. چرا كه در تنظيمات آن براي فاصله هاي نزديك, ساحل دريا, ساحل با آبي پر, پرتره, فضاي تاريك, صحنه هاي برفي و و و و حالتهاي از پيش تعيين شده اي وجود دارد كه هنر عكاسي را تا حد زيادي به يك كار تبديل كرده است.

با اينحال اگر گاهي اوقات عكس مي گيري ولي مي بيني آنچه در سوژه توجه تو را جلب كرده در عكس مشاهده نمي شود به گيرنده ات دست نزن اشكال در فرستنده (منظورم سازندگان دوربينهاي ديجيتال است) است. چون به نظر من آنها هنوز خبر ندارند چه آي كيو هايي دارند با اين دوربين ها كار مي كنند. مطمئن باشيد اگر بدانند تنظيمات جديدي اضافه مي كنند.

گذشته از همه اينها هيچ دوربين ديجيتالي نمي تواند جاي خلاقيت را حتي در بعد تكنيكالش پر كند. مثلا سوژه پرتره يك بچه در محیطهای مختلف براي يك عكاس حرفه اي و هنرمند نياز به تنظيمات متعدد و دقيقتري دارد تا حالت از پيش تعيين شده در دي جي دوربين هاي جديد.

به همين دليل توصيه مي كنم در خريد دوربين ديجيتال اگر پولش را داريد آني را انتخاب كنيد كه علاوه بر حالتهاي از پيش تعيين شده (براي مواقعي كه احساس منگولي به تان دست مي دهد) امكان تنظيم دستي (براي وقتي كه احساس مي كنيد خيلي آي كيو هستيد) نيز داشته باشد.

 

دی جی مجيد

اين آدمك هم ديروز پشت شيشه ماشين از شدت سرماي بيرون يا از حسرت گرماي داخل ماشين اشكش دراومده بود. اينو تقديم مي كنم به شاگرد عزيزم عادله قيس كه يه روز يه اس ام اس با همين مضمون در مورد آدمك برفي واسه ام فرستاد. متاسفانه اس ام اس اش رو فراموش كرده ام.

 

يه چيز مهم کشف کردم. طلوع آفتاب در ماههای سرد سال به زيبايی غروب آن در ماههای گرم است. چند تا عکس خوشگل از منظره طلوع آفتاب گذاشته ام تو فتوبلاگم. اگه فکر مي کنين آفتاب خون تون کم شده حتما يه نگاه بندازين:

 

ادامه عشق و آمار

ضمن تشکر از دوستان عزيزی که هفته گذشته از طريق کانت ها يا آف يا ای ميل در باره مطلب عشق و آمار اظهار نظر کردند فکر می کنم چند تا نكته لازمه که گفته بشه: 1- اون استقلالي كه اونجا نوشته ام در توصيه به يك شاگرد كاملا وابسته به يك انسان نما بوده و بس نه به تمام انسانها در همه شرايط. 2- با اينحال فراموش نكنيد كه گاهي ما در قالب عباراتي نظير عشق و دوست داشتن مي خواهيم وابستگي و اعتياد شديد خود به طرف مقابل را پنهان كنيم. 3- يكي از دوستان عزيزم گفته روح انسانها بسيار بزرگتر از آن است كه بتوان اندازه اش گرفت. اين جمله پاراداكسيكال است. چون گوينده بايد يه جورايي روح انسان را اندازه گرفته باشد تا بگويد ابزار شما نارساست و روح را كوچكتر از حد واقعي آن نشان مي دهد. 4- فراموش نكنيم موضوع مطالعات علمي انسانهاي نرمال هستند و انسانهاي استثنايي (مثبت و منفي) در حيطه آزمايشات علمي نمي گنجند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید